Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku
MENU

Pusta noc

 

To nieco zapomniany, kaszubski obyczaj gromadzenia się w ostatnią noc przed pogrzebem w domu zmarłego. Obyczaj, który pozwalał oswoić się człowiekowi ze śmiercią i zachęcał do refleksji.

 

Widowisko „Pusta noc” to dzieło na orkiestrę smyczkową, chóry i solistów, aktorów i multimedia. Niezwykłość projektu to nieszablonowa koncepcja łącząca słowo, obraz, ciszę i dźwięk oraz ciemność i światło. Zostaną zestawione obok siebie klasyczne elementy koncertu symfonicznego z udziałem chóru z nowoczesnymi elementami multimedialnych projekcji oraz efektów świetlnych i dźwiękowych.

 

W zamyśle twórców, widowisko „Pusta noc” ma być nie tylko formą artystyczną wypowiedzi na temat nie istniejącego już obrzędu pustej nocy, ale także przypomnieniem tego tradycyjnego rytuału i okazją do refleksji na ludzkim życiem. Nasz projekt może stać się kontrapunktem do pojawiające się w polskiej kulturze zwyczajów z innych kultur.

 

Dzielimy się z Wami radością, że widowisko "Pusta noc. Gdy odchodzisz duszo." pozyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

ETNO

Już dziś zatem zapraszamy Was w sobotę 10 października 2020 r. o godz. 19:00 na czwartą odsłonę tego wydarzenia.

Projekt nosi nazwę "Pusta noc w Sierakowicach",  zatem tym razem zapraszamy Was do Sierakowic do kościoła pw. św. Marcina z Tours.

 

UWAGA! Z racji ograniczeń dla powiatów objętych "czerwoną strefą" widowisko "Pusta noc w Sierakowicach" odbędzie się bez udziału publiczności (chyba że zmieni się do 10-ego października sytuacja powiatu kartuskiego). Zatem zapraszamy Was już dziś - bądźcie z nami 10-ego października o 19:00 on-line pod linkiem https://www.youtube.com/channel/UC2NjYa6svxHMhwMRuLA00bw lub https://youtu.be/wjINe2VrWm4 albo poprzez profil FB Stowarzyszenia K.A.C.K. Mały Kack https://www.facebook.com/StowarzyszenieKACK/

 

Partnerem Pustej nocy w Sierakowicach są:

 

Kaszubska Firma Rodzinna BAT

BAT

Gmina Sierakowice 

Logo gminy

 

Przejdź do strony www.pustanoc.pl

Przed widowiskiem? Kliknij i pobierz publikację "Pusta noc w Sierakowicach".

 

pusta noc 2020

Z uwagi na wycofanie się z projektu (z przyczyn losowych) Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot - wystąpi dla Państwa Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją dr Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Na ręce Pani Dyrygent składamy podziękowanie za przyjęcie wyzwania i włączenie się w projekt Pusta noc w Sierakowicach.

Poniżej aktualny plakat informujący o wydarzeniu.


nowy plakat

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Dla tych z Was – co nie mogliście być z nami na żywo, ani też on-line w czasie rzeczywistym na Pustej nocy w Sierakowicach – dwa linki.

 

1) do nagrania transmisji live https://youtu.be/5w28hv9–vU
2) do galerii zdjęć autorstwa Piotra Kwiatkowskiego https://photos.app.goo.gl/a9dzLJseeKBu7wuW7

 

Obejrzyj reportaż TVP 3 Gdańsk pt. Pusta noc wyemitowany 1 listopada 2019 r. a zarejstrowany podczas widowiska w RUmi w dniu 19 października 2019 r.

 

Reportaż TVP3 Gdańsk Pusta noc